Czy chcesz aby tekst miał świetny początek? - Spróbuj wykorzystać inicjały.
Inicjał to powiększona pierwsza litera akapitu. Może być on umieszczony powyżej, poniżej, z lewej strony lub nawet na obszarze tekstu. Może mieć kontrastujący kolor, kształt i grubość.
Długa historia Kopiści ksiąg i dokumentów, najczęściej zakonnicy, zaczeli używać ozdobnych inicjałów do graficznego rozpoczynania rozdziałów i dekoracji stron średniowiecznych rękopisów na długo przed wynalezieniem ruchomych czcionek. Pierwsze użycie bardzo prostych inicjałów można napotkać nawet w V wieku (vide Kodeks Aleksandryjski). Budowa inicjałów i stopień ich złożoności ewoluował do coraz bardziej dekoracyjnych form w VIII wieku, ozdabiających przede wszystkim księgi religijne i historyczne.
Po upowszechnianiu się w XV wieku w Europie składu z poszczególnych odlewanych czcionek, ozdobne inicjały w dalszym ciągu utrzymały swoją pozycję. W procesie zdobienia stron pozostawiano pustą przestrzeń na początku akapitów aby później mogła być ona wypeniana odręcznym malunkiem skryby bądź ilustaratora. Inicjały mogły mieć formę kształtów i wzorów geometrycznych lub mogły zawierać rysunki organiczne, takie jak elementy roślinne lub zwierzęce. W niektórych pojawiały się nawet sceny biblijne bądź historyczne. Często także były one ozdabiane, „rozświetlane” złotem stąd powstała ich nazwa inicjały „iluminowane”.
|
Pięknie zdobiony inicjał w Biblii z 1407 roku. |
Inicjał może być:
Opuszczony tak, że linia pisma tej litery jest poniżej linii pisma pozostałych liter w wierszu.
Podniesiony tak, że górna część tej litery jest powyżej wysokości pozostałych liter w wierszu.
Obramowany z zamianą kolorów między tłem a kolorem fontu tekstu.
Nachodzący tak, że miejsce inicjału pokrywa się z obszarem liter tekstu. Trzeba wtedy użyć jasnego koloru lub tła gdyż w przeciwnym razie mogłaby być zachwiana czytelność całości.
Gdzie umiejscowić inicjał to jedna rzecz, a jakiej litery użyć to druga. Nie jesteśmy przecież limitowani rodzajem fontu użytego w pozostałym tekście. W praktyce bardzo efektowne może być użycie kroju dekoracyjnego, ornamentowego czy kaligraficznego. Dopuszczalne jest nawet użycie małej litery (minuskuły) zamiast dużej (wielkiej, majuskuły) jako środka wyrazu artystycznego.
Kluczem do sukcesu stosowania inicjału jest dobranie właściwego pozycjonowania. Jeżeli chcemy aby lewa strona znaku była wyrównana do linii bloku tekstu to musimy spozycjonować ten znak na podstawie wrażenia optycznego a nie w sposób czysto mechaniczny. Pewne litery mające zaokrąglenia („C”, „Ć”, „G”, „O”, „Ó”, „S”, „Ś”) lub linie skośne („A”, „W”) oraz mające szeryfy (proporcjonalnie duże w związku z wielkością inicjału) powinny zostać nieco przesunięte w lewą stronę aby osiągnąć poprawny efekt wizualny.
Jeżeli inicjał jest pierwszą literą wyrazu (w odróżnieniu od wyrazu jednoliterowego, takiego jak „A”, „I”, „O”, „U”, „W”, „Z”) to pozostałe litery muszą znajdować się odpowiednio blisko tak aby postrzegać całość jako pojedynczy wyraz.
Inne zalecenia, o których warto pamiętać to: niepowtarzanie tej samej litery jako inicjału na tej samej stronie, nieużywanie zbyt wielu inicjałów w publikacji. W praktyce jeden inicjał na stronę lub dłuższy akapit powinien wystarczyć. A poza tym, jak zawsze obowiązuje zasada, że nie wolno rozbudowywać formy publikacji kosztem jej czytelności.
Fonty z inicjałami - często niedoceniane - są jednak niezmiernie użyteczne. Fonty inicjałowe są kolekcją ornamentowych liter, specjalnie zaprojektowanych do pojedynczego użytku.
Litery fontu inicjałowego są zwykle zbyt dekoracyjne aby być czytelnymi w przypadku złożenia nimi kompletnych wyrazów czy całych zdań, ale za to są one doskonałe w przypaku pojedynczej, przyciągającej wzrok, litery użytej na początku zdania, akapitu, artykułu lub rozdziału.
Fonty iniacjałowe są tak różnorodne jak wyobraźnia tworzących je projektantów. Niektóre fonty takie jak: „Aligator” „Catastrophe” czy „ITC Dinitials” składają się z małych ilustracji.
„Hibiscus” oferuje znaki wysoko dekoracyjne, podczas gdy „ITC Digital Woodcuts” i „ITC Highlander Pro” prezentują dwa różne podejścia do inicjałów w kontrze.
Niektóre fonty inicjałowe są częścią większej rodziny takie jak ramkowe litery w „Kigali” i „ITC Anna Pro”, podczas gdy inne jak „Lotus” i „Daylilies” są osobnymi projektami.
Niektóre inicjały okazują się być częścią fontu piktogramowego, takiego jak „ITC Stained Glass”.
Następnym razem gdy będziesz miał projekt wymagający oryginalnego podejścia wypróbuj fontu inicjałowego. Te kreatywne, piękne i często wymyślne fonty są cudownym sposobem na dodanie elementu graficznego do wyrazów składanych przez Ciebie.
Najedź kursorem na prezentowane z lewej strony fonty i przejdź do katalogu on-line.
Autor oryginału: Ilene Strizver |