KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Czy mogę używać moje fonty na stronie w Internecie?

Odpowiedź: To zależy od planowanej technologii i posiadanej licencji na fonty. Generalnie stosowane są dwa rozwiązania.

  • umieszczanie na serwerze bitmap z „obrazem” tekstu
  • umieszczanie na serwerze plików fontów i stosowanie technologii takiej jak @font-face do wyświetlania tekstu zadanym krojem pisma.
Większość standardowych licencji DTP zezwala na publikację bitmap w serwisach internetowych. Należy jednak pamiętać, że to konkretny producent o tym decyduje i zawsze należy zaznajomić się z treścią konkretnej licencji.
Każdorazowe wokonywanie zmian treści w plikach graficznych i ponowne umieszczanie ich na serwerze jest dosyć pracochłonne toteż coraz więcej twórców witryn stosuje tzw. „WEB fonty”.
W tym miejscu należy zauważyć, że istnieją jeszcze inne określenia (kiedyś bardzo popularne) dotyczące użycia fontów na ekranach przeglądarki:
  • „web fonty” jako fonty „przyjazne” stronom internetowym, tj. czytelne w małych stopniach pisma, nieposiadające małych elementów (np. szeryfów, wąsów etc.) mogących zanikać na ekranie
  • „web-safe fonts” - fonty, które ze spokojem można wykorzystywać do tworzenia stron w zwykłym HTML-u, ponieważ ze względu na stopień ich popularności będą poprawnie wyświetlane na większości komputerów korzystających z internetu (np. Times, Verdana, Arial).
Licencje DTP zwykle nie zezwalają na samodzielną konwersję standardowych formatów fontów (OpenType, TrueType, PostScript) na formaty WEB-owe (woff, eot, svg, ttf-web).
Obecnie pojęcie „WEB fonty” stosuje się najczęściej w przypadku osadzania plików fontów na serwerze hostującym stronę (lub w tzw. chmurze) i stosowanymi do tworzenia kształtów znaków na ekranie przeglądarki „w locie”.
Zastosowania takie umożliwiają poprawne indeksowanie treści na stronie przez wyszukiwarki podnosząc pozycję strony w rankingach.
Po więcej informacji zapraszamy do działu  Web Fonty.

Czy na Waszej stronie WWW można obejrzeć / wypróbować / wygenerować pdf-y z wszystkimi fontami, które oferujecie?

Odpowiedź: Staramy się oferować naszym Klientom (prawie) wszystkie komercyjne fonty świata. Jak wiadomo do zarządzania tak wielką bazą danych musielibyśmy posiadać serwer o największej wielkości i największej wydajności w świecie... a nie jest to łatwe zadanie. Dlatego najczęściej kierujemy Klientów na oryginalne strony producentów - naszych dostawców, tam gdzie dostępne są katalogi i próbniki. Sprawdź wyszukiwarkę fontów  on-line. Jeśli jednak chciałbyś otrzymać próbkę fontu od nas - skontaktuj się z nami i opisz nam swoje potrzeby - na pewno pomożemy!

Na ilu komputerach mogę zainstalować fonty?

Odpowiedź: Każdy producent określa maksymalną liczbę komputerów, na których można równocześnie zainstalować pliki fontów. W przypadku podstawowych licencji DTP, najczęściej spotykaną liczbą jest 5 stanowisk w jednej lokalizacji geograficznej, choć bywają dostawcy u których ten tzw. „pierwszy krok licencyjny” wynosi 1 lub 2 stanowiska. Ograniczenie jednej lokalizacji geograficznej nie odnosi się do komputerów przenośnych, jeśli są one własnością licencjobiorcy.

W przypadku konieczności zainstalowania fontów na większej ilości stanowisk, niż zezwala licencja podstawowa, należy od razu zakupić licencję rozszerzoną, tzw. wielostanowiskową lub wielostanowiskową wielosiedzibową. Licencje rozszerzone będzie można również dokupić w późniejszym okresie, gdy zaistnieje taka potrzeba.

Jakiś czas temu nabyłem licencję podstawową na 5 stanowisk, teraz potrzebuję zainstalować fonty na następnych 5 komputerach. Czy mam dokupić kolejną licencję podstawową na 5 stanowisk?

Odpowiedź: Wraz ze zwiększaniem się ilości stanowisk u jednego użytkownika koszt licencji (w przeliczeniu na jedno stanowisko) będzie malał. Dlatego też tańszym rozwiązaniem jest rozszerzanie posiadanej już licencji niż zakup kolejnych licencji podstawowych.

Czy jak posiadam licencję DTP to mogę używać fontów w projektach na stronie www?

Odpowiedź: Każdy producent fontów ma inne podejście to tego zagadnienia. Najczęściej jednak standardowe licencje typu DTP zezwalają na użycie fontów tylko do przygotowania typowych elementów graficznych strony (np. w formatach typu GIF, JPG). Niektórzy producenci dodatkowo zezwalają na umieszczanie na stronach internetowych plików w formacie Flash oraz PDF, zapisanych z odpowiednimi ustawieniami bezpieczeństwa uniemożliwiającymi późniejszą edycję plików.
W przypadku chęci osadzenia fontów na stronach internetowych („web fonts”) potrzebne są dodatkowe formaty zapisu plików (np. WOFF, EOT). Niektórzy producenci posiadają już w ofercie takie formaty i odpowiednie licencje WEB.
Samodzielna konwersja fontów z formatów podstawowych na formaty web'owe, stosowanie technologii typu Cufon, Typeface.js ani umieszczanie oryginalnych plików fontów na serwerach www nie jest dozwolone. Za każdym razem należy zaznajomić się z konkretną wykładnią producenta. Licencje na użycie fontów na stronach internetowych wyceniane jest oddzielnie i zazwyczaj zależą od ilości odsłon w miesiącu.

Dlaczego otrzymałem fonty w 2 katalogach „Family” i „Single”. Które mam zainstalować?

Odpowiedź: Niektórzy producenci dostarczają fonty w 2 wersjach. W pierwszej - „Single” wszystkie odmiany po zainstalowaniu pojawią się na liście dostępnych styli oddzielnie. Np. osobno: Regular, Italic, Ultra, ExtraBold Italic itd. W drugiej wersji - „Family”, producent pogrupował odmiany w rodziny tak, aby były dostępne i można było je wybierać za pomocą przycisków wyboru wyróżnień Bold B i Italic I. W przypadku rodzin o dużej liczbie odmian może się zdarzyć, że styl „Black” jest ukryty jako odmiana wyboldowana stylu „Light”. Oba te sposoby grupowania fontów są odmiennie traktowane przez systemy Windows i Macintosh. W systemie Windows rodzina może mieć tylko 4 odmiany z których jedna będzie widziana na liście dostępnych fontów. W systemie Macintosh fonty aktywowane są w aplikacjach bez użycia przycisków styli, stąd często mogą występować problemy z otwieraniem dokumentów w Macintosh'u stworzonych na PC i odwrotnie.
Którąkolwiek wersję wybierzesz pamiętaj, aby nie instalować obu wersji na raz ani nie mieszać odmian z obu grup!

W projekcie powinienem użyć odmiany Bold. Czy muszę ją dodatkowo kupić czy mogę ją uzyskać wciskając przycisk „B”?

Odpowiedź: Niektóre aplikacje oferują wybór odmiany fontu poprzez wciśnięcie przycisku „B” - półgruby lub „I” - kursywa. Jeśli taka odmiana jest zainstalowana w systemie, otrzymamy na ekranie jej właściwe odwzorowanie. W przypadku braku zainstalowanego pliku, aplikacja przekształci tekst podstawowy poprzez elektroniczne pochylenie bądź pogrubienie znaków. Wygląd tak zmodyfikowanych znaków zależeć będzie od jakości algorytmu i może się bardzo różnić pomiędzy ekranem monitora i wydrukiem (a w przypadkach ekstremalnych, niektóre drukarki nie wydrukują tekstu w ogóle). Ponadto, zaprojektowane przez typografów wersje pogrubione lub pochylone bardzo często posiadają subtelne różnice w szczegółach takich znaków jak „a”, „g”, „k”. Tak więc należy unikać takiego „chodzenia na skróty”.

Czy mogę wykorzystywać fonty znalezione w Internecie do moich prac (komercyjnych)?

Odpowiedź: Możliwość znalezienia i pobrania fontu „z sieci” nie rozwiązuje problemu przyznania praw do jego używania. Radzimy zaznajomić się z informacją lub licencją umieszczoną w pliku towarzyszącym fontowi. Często można tam znaleźć warunki użycia danego fontu w pracach prywatnych i komercyjnych. O licencji należy myśleć już na etapie poszukiwań właściwego fontu aby nasz klient nie wybrał fontu o nieustalonych prawach użytkowania...

W tworzonej wiadomości e-mail użyłem ładnego fontu lecz odbiorca go nie widzi, dlaczego?

Odpowiedź: Programy pocztowe korzystają z fontów zainstalowanych w danym komputerze i nie ma możliwości „podczepienia” fontu do wiadomości wychodzącej. Należy więc unikać stosowania niepopularnych fontów w redagowaniu poczty, gdyż wiadomość może nie być wyświetlana poprawnie na komputerze odbiorcy albo należy stosować font, do którego mamy pewność, że odbiorca ma zainstalowany w swoim systemie.

Zamawiałem fonty w formacie OpenType. Niektóre otrzymane pliki miały rozszerzenie „otf” a inne „ttf”, dlaczego?

Odpowiedź: Rozszerzenie „otf” jest stosowane w przypadku, gdy font posiada znaki opisane za pomocą krzywych typu PostScript. Fonty z rozszerzeniem „ttf” (używanym również w przypadku „zwyczajnych” fontów TrueType) posiadają krzywe typu TrueType. Oba formaty zapewniają tę samą wysoką jakość oraz posiadają bogaty zestaw znaków do wykorzystywania w aplikacjach na komputerach PC i Macintosh.

Moja licencja zezwala na instalowanie plików na 5 stanowiskach. Jeśli mam w firmie tylko 3 komputery, to czy mogę przekazać kopię fontów do zainstalowania na jednym komputerze zaprzyjaźnionego grafika i jednym komputerze w drukarni, w której drukuję moje prace?

Odpowiedź: Większość standardowych licencji udzielana jest na określoną liczbę stanowisk, w określonej liczbie tzw. lokalizacji geograficznych - najczęściej jednej. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli posiadamy „nadmiarowe” niewykorzystane stanowiska to fontów przekazać nikomu innemu nie możemy. Dla uproszczenia należy przyjąć, że każda osobowość prawna / użytkownik posiadający odrębny NIP musi zakupić swoją własną licencję, tak samo jak w przypadku zakupu innych aplikacji czy systemów operacyjnych.

Klient dla którego przygotowuję zlecenie żąda ode mnie przekazania plików otwartych wraz z wykorzystywanymi fontami, aby mógł w przyszłości dawać zlecenia innej agencji. Co mu odpowiedzieć?

Odpowiedź: Należy uświadomić Klienta, że fonty tak samo należą do warsztatu pracy jak każdy inny składnik oprogramowania: system operacyjny, pakiet biurowy (jak MS Office ), oprogramowanie graficzne (jak Adobe CS, CorelDRAW etc.) Czy Klient sam chciałby się „podzielić” numerami seryjnymi używanych we własnej firmie programach, np. w księgowości czy spedycji? Ponadto, fonty rozprowadzane są nie na zasadzie sprzedaży produktu fizycznego a udzielania licencji na wykorzystywanie ich na ściśle określonych warunkach. Licencje te zabraniają dowolnego dysponowania plikami fontów.

Czy klient dla którego przygotowuję zlecenie musi posiadać licencję na fonty wykorzystywane w jego projekcie?

Odpowiedź: Jeśli klient jest odbiorcą gotowego fizycznego dzieła, np. wizytówek, książki, plakatu, reklamy, strony internetowej (bez osadzanych fontów) i nie chce samodzielnie edytować plików źródłowych - nie potrzebuje odrębnej licencji na fonty.

Co oznaczają skróty w nazwach fontów, typu LT, MT, EF, PT?

Odpowiedź: Są to oznaczenia konkretnego producenta danego fontu. Nie należy mylić tych skrótów z fragmentem zapisu konkretnej nazwy fontu. I tak, LT to nie oznaczenie wersji Light (Lt) a symbol domu typograficznego, firmy Linotype. MT = Monotype, EF = Elsner Flake, PT=ParaType, itd.
Różni producenci w różnych okresach czasu wprowadzają do nazw fontów swoje oznaczenia, najczęściej dla fontów, dla których posiadają odpowiednie zastrzeżone znaki copyright. W przypadku popularnych fontów, dygitalizowanych przez różne domy typograficzne (choć często różniących się w znaczy sposób między sobą, np. Garamond) dopisek ten bardzo pomaga w identyfikacji konkretnego projektu.

Co to jest hinting?

Odpowiedź: W skrócie: są to dodatkowe informacje i instrukcje zawarte w pliku fontu mające na celu poprawę wyświetlania kształtu znaków na urządzeniach wyjściowych o małej rozdzielczości, takich jak monitory komputerowe. Różne technologie i formaty zapisu fontów pozwalają na osiąganie różnych poziomów dokładności w dopracowywaniu skomplikowanych kształtów znaków.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie w odrębnym artykule Fonty ESQ.

Co to jest kerning?

Odpowiedź: W skrócie: są to dodatkowe informacje i instrukcje zawarte w pliku fontu mające na celu uzyskanie większej jednorodności w składzie tekstu, w przypadku występowanie obok siebie znaków mających różną ilość białego pola. Typowymi parami wymagającymi korekty są: „TA”, „AT”, „WA”, „LT”, „To” (i pokrewne).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie w odrębnym artykule Kerning.