KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Symbole: "Copyright", "Register" i "TradeMark"


Kształt i wielkość symboli „©” , „®” i „™” różni się znacznie w poszczególnych stylach czcionek.

Symbole „©” , „®” i „™” są ważnymi komunikatorami. Pomagają one ustanowić tożsamość marki i chronić pracę twórczą przed kradzieżą lub plagiatami. Pomimo ich prawnej i znaczeniowej siły symbole te muszą przemawiać - mówiąc językiem typograficznym - „miękko” . Ich adekwatne i wysmakowane używanie jest małą ale ważną cząstką dobrej typografii.

Kształt i wielkość symboli „©” , „®” i „™” różni się znacznie w poszczególnych stylach czcionek. Jest zatem z czego wybierać, zwłaszcza, że symbole te z jednych styli czcionek dobrze komponują się z literami z innych styli. Mimo, że wielu ludzi preferuje używanie symboli szeryfowych z literami szeryfowymi, i symboli bez szeryfów w składzie bezszeryfowym to jednak jest całkowicie akceptowalne (a nawet w niektórych przypadkach wręcz pożądane) użycie, wbrew tej zasadzie prostego symbolu z takiego np. fontu jak Arial lub Franklin Gothic jako, że jest on wtedy bardziej czytelny i w małym rozmiarze drukuje się bardziej klarownie.

Jak duży jest - zbyt duży?

Porozmawiajmy teraz o rozmiarze zwłaszcza, że symbole te tak bardzo różnią się kształtem między sobą. Używając „®” lub „™” bezpośrednio po jakimś słowie należy dobrać rozmiar tych symboli tak żeby były na tyle duże by być czytelnymi ale na tyle małe by nie być nachalnymi. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

  • Dla rozmiarów typowych dla składu tekstów wielkość symboli powinna być nieco mniejsza niż połowa wysokości litery „x” .
  • W miarę zwiększania rozmiarów liter wielkość symboli powinna stawać się proporcjonalnie mniejsza, szczególnie przy tytułach.

Dla tekstu wielkość symboli powinna być nieco mniejsza niż połowa wysokości litery „x” . Przy większych rozmiarach liter wielkość symboli powinna stawać się proporcjonalnie mniejsza, szczególnie przy tytułach.
 

W odmienny sposób jest traktowany symbol „©”. Gdy ukazuje się przed tekstem (takim jak np. nazwa firmy) wielkość symbolu powinna być gdzieś między wielkościa litery „x” i „X”. Gdy natomiast znajduje się przed liczbą reprezentującą rok (np. ©1998) to należy dopasować wielkość symbolu do wielkości pierwszej cyfry. Używając cyfr nautycznych należy zatem dopasować wielkość symbolu do wielkości jedynki a nie do pozostałych większych cyfr.


Symbol „©” umieszczany przed liczbą oznaczającą rok powienien mieć wielkość cyfry występującej w bezpośrednim sąsiedztwie.

Autor oryginału: Ilene Strizver