KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


 

OpenType przykład 1

W foncie Bembo Book Pro za pomocą paru kliknięć możesz tworzyć ligatury, ligatury ozdobne, zawijasy i ułamki.OpenType przykład 2

Wiele fontów OpenType zawiera dodatkowe cyfry: zwykłe tabelaryczne, proporcjonalne, nautyczne tabelaryczne i nautyczne proporcjonalne.

Jeśli jesteś grafikiem i pracujesz z systemem Macintosh to najprawdopodobniej (do niedawna) korzystałeś z fontów w formacie PostScript® Type 1. Jeśli natomiast przede wszystkim zajmujesz się projektowaniem stron internetowych lub pracujesz na komputerze z systemem Windows to prawdopodobnie (do niedawna) używałeś swojego zbioru fontów w formacie TrueType. Oba formaty mają swoje wady i zalety ale od pewnego czasu istnieje format OpenType - oferujący najlepsze rozwiązania z obu światów... a nawet o wiele więcej.

Nowe funkcje
OpenType jest pewnego rodzaju rozszerzeniem formatów Type 1 oraz TrueType o dodatkowe możliwości. Jest wstecz kompatybilny z aplikacjami, które obsługują fonty w formacie Type 1 i TrueType (w tym z programami graficznymi i sterownikami drukarek) a dodatkowo można bez problemu stosować fonty OpenType obok fontów w starszych formatach.

OpenType oferuje również kilka znaczących nowych funkcji, które wymagają aplikacji zgodnych z tym standardem. (Jeśli korzystasz z najnowszej wersji systemu operacyjnego i aplikacji, może już masz taką możliwość - sprawdź u producentów oprogramowania aby się upewnić.)
Trzy z tych nowych funkcji, które są szczególnie korzystne dla projektantów to: wsparcie dla wielu platform, rozszerzone zestawy znaków i zastępowanie glifów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Obsługa wielu platform
Oznacza to, że ten sam plik fontu OpenType będzie działać zarówno na komputerach Macintosh jak i Windows. Jest to prawdziwa wygoda gdy Twoje środowisko pracy wymaga korzystania z obu platform na raz lub jeśli używasz jednego systemu w biurze, a drugiego w domu.

Wsparcie wielu platform, a w szczególności jednakowe kodowanie znaków usuwa wiele problemów związanych z przenoszeniem dokumentów z komputera Macintosh na PC (lub odwrotnie). Jeśli kiedykolwiek miałeś apostrofy i ligatury zamieniające się w znaki zapytania i kłopoty z kodowaniem znaków akcentowych przy otwieraniu pliku na innej platformie, będziesz śpiewać pieśni pochwalne o fontach OpenType - żegnając się z niekończącą się wątpliwą „zabawą” w wyszukiwanie i zastępowanie!

Rozszerzone zestawy znaków.
Fonty OpenType pozwalają projektantom krojów pism i domom typograficznym na zawarcie w nich o wiele większej ilości znaków niż pierwotnie dozwolone 256 (na jedną stronę kodową) w fontach formatu Type 1 i TrueType. Fonty OpenType potencjalnie mogą zawierać: cyfry nautyczne, prawdziwe kapitaliki, rozszerzone zestawy ligatur, litery z zawijasami, znaki oboczne, frakcje, liczby porządkowe, cyfry proporcjonalne i tabelaryczne, piktogramy i symbole, jak również bogate zestawy znaków języków obcych - wszystko w jednym pliku!

W miarę jak producenci fontów coraz bardziej korzystają z tych udogodnień, użytkownicy mogą o wiele łatwiej uzyskać dostęp do tych „dodatków” - co wcześniej wymagało użycia dodatkowych rozszerzających, alternatywnych lub eksperckich zestawów fontów.

Pamiętaj, że chociaż font w formacie OpenType będzie perfekcyjnie współpracował ze starszymi aplikacjami to jednak funkcja rozszerzonego zestawu znaków jest dostępna tylko w programie, które obsługuje funkcje zecerskie OpenType.

Zastępowanie Glifów.
Wierzcie lub nie - fonty OpenType mają coś w rodzaju wbudowanego „mózgu” i potrafią wybrać spośród morza znaków te ligatury, znaki specjalne, znaki kaligraficzne, które są właściwe dla konkretnej sytuacji. Na przykład niektóre „zamaszyste” znaki są przeznaczone tylko do zastosowania na początku lub na końcu wyrazu gdyż inaczej doszłoby do zderzenia z sąsiadującymi literami. Gdy w aplikacji zgodnej z OpenType funkcja zastępowania glifów jest włączona to prawidłowe „zamaszyste” litery będą dopisywane automatycznie. Jeśli tekst zostanie zmodyfikowany „zamaszysta” litera zmieni się wraz z tą zmianą.

Gdy font zawiera wiele kształtów alternatywnych jednej litery proces wyboru glifu staje się nieco bardziej skomplikowany. Jest to moment gdy Twoje myślenie może wkroczyć do akcji: upewnij się, że znaki wstawiane automatycznie przez aplikację są tymi, które chcesz. Czasem ręczne dostrojenie staje się niezbędne, a nie jest ono skomplikowane zwłaszcza gdy już będziesz świadom możliwości.

Dostępność.
Coraz więcej fontów jest dostępnych w formacie OpenType. Niektóre z nich są zupełnie nowe, podczas gdy inne to reedycje projektów już istniejących. Czasami te reedycje są hojnie zaopatrzone w dodatkowe znaki, takie jak znaki alternatywne, zawijasy, kapitaliki, cyfry nautyczne, ale czasami tak nie jest. Jeśli te dodatkowe znaki są dla Ciebie ważne, przebadaj dokładnie przed zakupem czy dany font zawiera dodatkowe znaki.

Jak zdecydować?
Fonty OpenType są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników z wymaganiami międzyplatformowymi lub projektantów, którzy chcą wypróbować rozszerzone możliwości technologii OpenType. Pamiętaj aby sprawdzić swój system operacyjny i aplikacje graficzne pod względem zgodności z OpenType przed próbami stosowania zaawansowanych funkcji zecerskich OpenType.

Autor oryginału: Ilene Strizver

O zaawansowanych funkcjach fontów OpenType czytaj dalej w osobnym artykule: Funkcje zecerskie OpenType