KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Czy chcemy, czy nie, to jednak nasze ciała zmieniają się z biegiem lat. U wielu seniorów z biegiem lat powiększa się wada dalekowidztwa, co oznacza trudności w widzeniu blisko położonych obiektów.
Dalekowzroczność czyni z procesu czytania pewną trudność.

Przyjazne seniorom rozwiązania projektowe mogą sprawić, że kopia tekstu będzie stanowić element komunikacji, zamiast być powodem frustracji. Wykorzystaj poniższe wskazówki aby pomóc odnaleźć przyjemność czytania swojej starszej publiczności, a także aby polepszyć rozumienie i percepcję przez nią Twojego przekazu.

Styl fontów
Używaj prostych, łatwo czytelnych styli fontów; unikaj pisanek i krojów  dekoracyjnych. Minimalizuj ilość rodzajów odmian na stronie.

Stopień pisma
Wybieraj powszechnie stosowaną wielkość fontów z dodatkowym odstępem aby zwiększyć czytelność. Podstawowa zasada to minium 12-to punktowa font na 14-to punktowej interlinii, chociaż dokładne rozmiary mogą się różnić w zależności od rodzaju wybranego kroju.

Długość tekstu
Unikaj długich bloków tekstu poprzez podzielenie materiału na kawałki, wszędzie tam gdzie to tylko możliwe. Rozważ użycie podtytułów, punktowywanych list i ramek w celu zorganizowania zawartości.

Światło
Zastosuj dużo pustego miejsca aby zmniejszyć zmęczenie wzroku. Powiększ światła zwiększając marginesy, zwiększając odstępy między akapitami i wokół rysunków.

Uwypuklenia
Użyj odmiany pogrubionej aby uwypuklić słowo lub małą grupę słów.

Minimalizuj użycie italików; badania wskazują, że odmiany pochyłe trudniej się czyta (o 18 procent) niż odmiany proste.

Kolor
Czarne litery na białym lub bardzo jasnym tle są najbardziej przyjazne oczom seniorów. Unikaj kontry i wycinanego tekstu, który jest trudniejszy do czytania. Zachowaj kontrast, a kolory o średnim nasyceniu stosuj w ograniczonym zakresie.

Autor: Ilene Strizver