KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Czy kiedykolwiek spotkałeś się z potrzebą użycia akcentowanego znaku w dokumencie, a nie można go było znaleźć na klawiaturze komputera? Jeśli znaki te wprawiają Cię w zakłopotanie nie jesteś w tym odczuciu odosobniony.

Znaki diakrytyczne, bo tak się również nazywa znaki akcentowane, są niezbędne dla poprawnego wymawiania i prawidłowego określenia znaczenia wielu (poza oczywiście językiem polskim) obcych słów. Gdy natkniesz się na literę akcentowaną, nie możesz zakładać, że można ją zastąpić bez żadnych konsekwencji, na przykład może się to skończyć zniekształceniem czyjegoś nazwiska. Akcenty często występują także w zapożyczonych słowach i frazach, które stały się potoczne w wielu językach, takie jak np.: résumé, passé, café, etc.

Na szczęście można uzyskać dostęp do znaków diakrytycznych lub utworzyć je przy pomocy większości profesjonalnych fontów.

 

Akcenty nad literami

Standardowe akcenty latające i znaki akcentowane dostępne w większości fontów.

Materiały drukowane
Większość dobrze wykonanych fontów pochodzących od renomowanych wytwórców zawiera zestaw znaków diakrytycznych potrzebnych do składania zagranicznych słów i nazw (patrz. ilustracja).
Część z nich jest znakami kompozytowymi, które łączą w sobie zwykły znak i akcent. Inne zaś stanowią osobny akcent - występujący samodzielnie. Te tak zwane „akcenty latające” mogą być łączone z dowolną literą.

Najprostszą metodą na odnalezienie kompozytowego znaku jest skorzystanie z programu KeyCaps lub Fontek Character Chooser na Mac lub aplikacji Character Map (Tablica Znaków) na PC lub jakiegokolwiek innego programu, który ukazuje dostępne znaki z zainstalowanego fontu.

Można wtedy skopiować i wkleić żądany znak lub uzyskać do niego dostęp za pomocą wskazanego przez program specyficznego skrótu klawiaturowego. Skróty klawiaturowe są inne na Mac a inne na PC ale w obu przypadkach definiują kombinację klawiszy, których naciśnięcie w odpowiedniej kolejności wywołuje znak, o który nam chodzi.

Akcenty latające

Do tworzenia akcentowanych znaków można użyć akcentów latających z pomocą funkcji kerningu i pozycjonowania akcentu w pionie.

Jeżeli żądany znak akcentowany nie jest osiągalny ale za to osiągalny jest sam znaczek akcentu to można go utworzyć wykorzystując przesunięcia kerningowe i linii bazowej (pionowe). (Większość aplikacji do projektowania ma takie możliwości). Najpierw należy napisać znak a potem akcent. Następnie użyć maksymalnego kerningu, aż do czasu gdy akcent usytułuje się nad literą. Jeśli to konieczne, można potem użyć przesunięcia linii bazowej aby spozycjonować akcent w pionie.

A co jeśli chodzi o Internet?
Niektóre znaki kompozytowe mogą być wyświetlane w dokumentach umieszczonych w sieci poprzez wprowadzenie odpowiedniego kodu HTML, na etapie tworzenia dokumentu, np.:

résumé = résumé   albo   résumé

tête-à-tête = tête-à-tête   albo   tête-à-tête

Niestety w sieci nie można wykorzystać znaków akcentowanych, które utworzyłeś za pomocą latających akcentów i kerningu.

Autor oryginału: Ilene Strizver