KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


 

Punktory umiejscowienie

Punktory powinny być wyśrodkowane w połowie wysokości majuskuł lub minuskuł.


Punktory wielkość

Punktory nie powinny być ani zbyt duże ani zbyt małe.


Punktory kształt

Dla odmiany wypróbuj inne symbole jako punktory np. te z fontu ITC Zapf Dingbats.

Punktor to bardzo użyteczny element dający typograficzny nacisk, jasność i wywołujący wizualne zainteresowanie we wszelkiego rodzaju tekstach.

Punktor to po prostu duża kropka, stosowana dla zwrócenia uwagi na każdą kolejną pozycję listy lub szeregu. Pozycją może być pojedyncze słowo, wyrażenie, zdanie lub akapit. Nawet jeśli wykorzystujesz punktor, który jest częścią twojego fontu, nie należy automatycznie zakładać, że ma on właściwy rozmiar; możliwe, że należy zmienić jego wielkość lub pozycję tak aby komponował się z tekstem w sposób zrównoważony.

Oto kilka wskazówek, które umożliwią wykorzystanie do maksimum tego prostego lecz silnego elementu.

 • Punktory powinny być, w zależności od rodzaju tekstu, wyśrodkowane w połowie wysokości majuskuł lub minuskuł. Jeśli wszystkie twoje pozycje zaczynają się od wielkich liter wycentruj punktor na majuskule lub nieco niżej tak aby uzyskać równowagę z negatywową przestrzenią utworzoną przez minuskuły. Jeśli natomiast wszystkie twoje pozycje zaczynają się od małych liter - wyśrodkuj punktor względem tzw. x-wysokości. Dodaj trochę miejsca za punktorem aby uniknąć natłoku.
   
 • Preferowanym sposobem justowania punktoruów jest wyrównanie do lewego marginesu. Możesz również przewiesić punktory poza margines jednocześnie pozostawiając cały twój tekst wyrównany do lewego marginesu. Bez względu na wybrany przez Ciebe styl, Twoja lista będzie wyglądała najlepiej, jeśli pozycje rozciągające się na więcej niż jedną linię będą wcięte tak, aby tekst był wyrównany sam ze sobą a nie z punktorem z pierwszej linii.
   
 • Aby być bardziej twórczym zastąp punktor przez symbol lub dingbat. Zamiast dużej kropki wypróbuj użyć kwadracika, trójkącika lub „ptaszka” (ale nie wszystkie na raz jak pokazano na rysunku!). Zachowaj prostotę i proporcję w stosunku do reszty tekstu.
   
 • Aby zaoszczędzić czas i zachować spójność, skopiuj i wklejaj dobrze zaprojektowany i dostosowany punktor przy każdym wykorzystaniu.
  Wskazówka: Pamiętaj, aby skopiować punktor, który jest w postaci dingbata lub innego ozdobnego kształtu przed dokonaniem globalnych zmian fontów w tekście w celu uproszczenia jego ponownego wprowadzenia.

Autor oryginału: Ilene Strizver