KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


W dzisiejszych czasach, każdy może mieć własną witrynę sieciową, zarówno biznesową jak i klubową; dotyczącą szkoły, klasy lub drużyny, lub po prostu rodziny czy osoby prywatnej. Bez względu na to czy projektujesz ją sam od podstaw, korzystasz z szablonów lub ktoś dla Ciebie ją zaprojektuje, tekst będzie najprawdopodobniej stanowił duży procent jej zawartości.

Aby efektywnie przekazać treść strona www musi być czysta, jasna, atrakcyjna i czytelna. Dobra typografia może przyciągnąć, zaangażować i utrzymać oglądającego na twojej witrynie. Oto kilka porad, które wskażą Ci właściwą drogę.

 • Stwórz - a następnie utrzymuj - dobrą hierarchię typograficzną. Użyj tytułów i podtytułów do tworzynia nacisku i przedstawienia swojego punktu widzenia zanim widz się znudzi i opuści stronę lub witrynę. Staraj się również używać pogrubienia i kursywy, koloru i różnych rodzajów liternictwa (kapitalików, małych liter lub mieszania małych i wielkich liter) w celu wzmocnienia / uwypuklenia priorytetów zawartości i utrzymania dużego zainteresowania.
   
 • Unikaj małego stopnia pisma. Rozmiar fontu jest jednym z najważniejszych czynników przy projektowaniu za pomocą krojów pism w Internecie. Małe fonty są trudne do odczytania w niskiej rozdzielczości większości ekranów i monitorów. Wybierz większe niż mniejsze rozmiary tekstu w celu zapewnienia optymalnego odczytu na wszystkich monitorach, a także na mniejszych ekranach: laptopów, iPadów i innych urządzeń mobilnych.
   
 • Unikaj justyfikacji tekstu, jako że to często prowadzi do złych odstępów, w tym groźnych „rzek świateł”. Co widz widzi w sieci, mówiąc typograficznie, zależy od szeregu czynników, w tym: przeglądarki, ustawień monitora, stylu fontu i preferencji rozmiaru tekstu a także platformy sprzętowej (Mac lub PC). Oznacza to, że końce linii wypadają różnie w zależności od komputera, co może prowadzić do naprawdę strasznego spacjowania jeśli tekst będzie justowany. Wyrównuj zatem tekst do lewego lub go wyśrodkowuj.
   
 • Używaj inteligentnej interpunkcji, w tym inteligentnych lub typograficznych cudzysłowów, jak również „en” i „em” kresek (firetów) a nie apostrofów, podwójnych łączników i innej „głupiej” typografii. Ta profesjonalna konwencja typograficzna jest równie właściwa w sieci jak w druku.

Należy unikać justyfikacji w dokumentach www. Różnicowanie stopnia pisma w sieci oraz brak dzielenia wyrazów może prowadzić do brzydkich rezultatów tak samo jak „głupia” typografia, co ukazuje przykład obok (na górze). Wyrównanie do lewego oraz inteligentna typografia, daje o wiele bardziej profesjonalny wynik, jak ilustruje przykład (na dole).

 • Używaj oszczędnie efektów specjalnych. Można stworzyć zamieszanie wizualne przesadzając z użyciem gradientów, cieni i innych efektów specjalnych. Korzystanie z nich sporadycznie i mądrze pozwoli na uwypuklenie twojego tekstu i tworzenie stron, które angażują i są atrakcyjne. Podobnie, używaj lekkiej ręki przy korzystaniu z ikon, przycisków i przyświecających gwiazdek.

Rysunek obok mówi sam za siebie - nie zaciemniaj przesłania zbyt wieloma efektami specjalnymi!

 • Twórz wysoki kontrast pomiędzy kolorem czcionki i tła. Osiągaj to poprzez zastosowanie jasnego, neutralnego tła dla ciemnych napisów (i odwrotnie). Unikaj napisów na skomplikowanym tle, które może spowodować trudności z odczytem.

Utrzymanie wysokiego kontrastu sprawia, że tekst jest łatwiejszy do przeczytania. Niski kontrast może zmniejszyć czytelność, zwiększając ryzyko utraty widzów.

 • Właściwie ustal wielkość typograficznych obrazów stosownie do wymaganych wymiarów piksela. Jest to istotne dla banerów, logo i reklamówek. Proste powiększanie powoduje problem z ostrością, czytelnością i skutecznością. Proste zmniejszanie obrazka zachowuje pierwotną dużą wielkość pliku i długi czas ładowania.

Zdjęcie po lewej stronie zostało stworzone w rozmiarze takim jak potrzeba. Wygląda wyraziście i ostro. Przy prostym powiększeniu, jak widać na prawo, powiększone piksele stają się niewyraźne.

 • Wbuduj wiele „białego” miejsca (nawet jeśli nie jest białe) w obrębie danego tekstu, jak również ogólnie w projekcie. Stłoczenie tekstu (jak również innych elementów) może uczynić stronę sieci Web mniej przystępną, trudną do odczytania i po prostu mylącą.

Autor oryginału: Ilene Strizver