|
Tekst górny został sformatowany za pomocą paska styli w programie QuarkXPress; Do sformatowania dolnego tekstu użyto menu fontów. Rezultat? Górny tekst został zubożony wygenerowaniem „sztucznych” styli, co oznacza, że fonty nie zostały powiązane stylami. | Jak każdy już wie, komputery nie są urządzeniami racjonalnymi ale „stworzeniami” raczej samowolnymi a czasami nawet złośliwymi. Nie zawsze łatwe jest wyjaśnienie dlaczego robią to co robią.
Przykład: kiedy formatujemy tekst. Dlaczego po wybraniu grubszego stylu fontu (tzn. Bold) czasami otrzymujemy dobrze zaprojektowaną pogrubioną odmianę fontu a czasami ta sama akcja daje niezdarną podróbkę - cyfrowo pogrubioną wersję Twojego fontu?
W tym przypadku istnieje wyjaśnienie: powiązanie fontów stylami.
Większość dużych producentów fontów (jak również paru z mniejszych) powiązuje ze sobą fonty w rodziny, szczególnie w przypadku fontów tekstowych. Jeśli fonty są powiązane stylami to można podświetlić tekst będący w stylu Regular (lub w stylu Book), wybrać pogrubianie z menu styli danej aplikacji, a wtedy system „wie”, że ma uzyskać dostęp do ręcznie zaprojektowanej, grubszej wersji fontu. Tak samo jest, gdy z menu styli wybierzesz Italic - otrzymasz ręcznie rysowany font pochylony, w przeciwieństwie do generowanego komputerowo przechylenia fontu „prostego”.
W przypadku fontów powiązanych stylami za pośrednictwem menu styli można też uzyskać formatowanie typu Bold Italic. Powiązania styli będą również działać w przypadku korzystania z klawiaturowych skrótów do poleceń formatowania tekstu.
Możesz skontaktować się z producentem fontów aby dowiedzieć się, czy jego fonty są powiązane stylami, niemniej jednak, możesz to łatwo ustalić samemu. Utwórz dokument testowy, który zawiera dwie listy, pełnych nazw fontów (patrz ilustracja). W pierwszym wykazie sformatuj tekst za pomocą dostępu do listy odmian w menu wyboru fontów. W drugim wykazie do sformatowania tekstu użyj paska styli lub skrótów klawiaturowych.
Porównaj obie listy. Jeśli obie listy wyglądają dokładnie tak samo oznacza to, że fonty są powiązane stylami. Jeśli nie wyglądają tak samo - to nie są powiązane. Dokładny rezultat będzie zależeć od oprogramowania, którego używasz - QuarkXPress będzie uciekać się do „fałszywych” stylizacji i zrobi komputerowo pogrubienie lub kursywę z fontu „prostego” - (stanowcze „nie” dla tego rozwiązania!). Natomiast Adobe InDesign nie będzie w ogóle próbował formatowania. Jeśli nie masz pewności, czy obydwie listy są identyczne, wydrukuj je w dużym powiększeniu i dokładnie porównaj.
Autor oryginału: Ilene Strizver
Czytaj dalej w osobnym artykule: Stosowanie wyróżnień |