|
|
|
Na górze: Niepoprawnie złożony tekst z podwójnymi spacjami między zdaniami, które tworzą niepokojące przerwy w tekście. Na dole: Używanie pojedynczej spacji tworzy blok tekstu o bardziej wyrównanej szarości. Fragment tekstu „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, złożony krojem ITC Golden Type. | Wiele czasu upłynęło od kiedy porzuciliśmy maszyny do pisania i zaczęliśmy używać do składu tekstu programów komputerowych. Jednak do dnia dzisiejszego istniej wiele przyzwyczajeń, które niepotrzebnie, choć uparcie nie dają o sobie zapomnieć. Jednym z nich jest zwyczaj wstawiania podwójnego odstępu pomiędzy zdaniami. Zapomnijmy o tolerancji do odmienności - z punktu widzenia poprawnej typografii wstawianie dwóch spacji przed rozpoczęciem nowego zdania jest błędem.
Dlaczego tak robimy? Dlaczego więc zwyczaj wstawiania podwójnych odstępów międzywyrazowych jest tak rozpowszechniony? Dlaczego wciąż tylu autorów i dziennikarzy dostarcza swoje teksty do redakcji zredagowanych w ten sposób? Odpowiedź jest prosta: zostali tak nauczeni podczas kursów pisania na maszynie! Oto w jaki sposób nas uczono (i gdzieniegdzie wciąż uczą). Zwyczaj wstawiania podwójnych spacji powstał w wyniku ograniczeń maszyn do pisania, a w szczególności ograniczenia zastosowanych tam czcionek.
Czcionki stosowane w typowych maszynach do pisania posiadają tę samą szerokość. Są typu „monospaced”, co oznacza, że każdy znak, bez względu czy jest to szeroka litera, taka jak „m”, czy wąska jak „i”, zajmuje dokładnie taką samą szerokość. Skład taki tworzy dosyć luźne spacjowanie liter. Stąd konwencja do dodawania dodatkowego odstępu miała na celu wyraźne wyróżnienie odstępów międzywyrazowych.
Dla odróżnienia, prawie wszystkie fonty komputerowe (poza krojem Courier i jemu podobnymi) posiadają spacjowanie proporcjonalne, które oznacza, że znaki i otaczające je białe pola są proporcjonalne względem siebie. Spacjowanie proporcjonalne daje w rezultacie równiejszy w odbiorze skład i wygląd tekstu. Z tego powodu pojedyncza spacja ma wystarczającą szerkość aby stworzyć niezbędny optycznie odstęp między wyrazami.
Aby nie widzieć podwójnie (wstawionych spacji) Skoro już dawno nastała era cyfrowej obróbki tekstów wszyscy jesteśmy zarówno składaczami jak i projektantami. Tak więc jest to Twoja odpowiedzialność aby się upewnić, że finalny tekst jest wolny od podwójnych spacji. Oto parę wskazówek, jak to osiągnąć:
- Edukuj swoich autorów o różnicach pomiędzy efektami pisania na maszynie do pisania i w komputerowych edytorach tekstu i wymagaj aby dostarczali swoje teksty bez podwójnych spacji.
- Jeśli posiadaż już tekst z podwójnymi odstępami użyj funkcji Wyszukaj i Zamień aby pozamieniać podwójne odstępy na spacje pojedyncze.
- Upewnij się, aby sprawdzić każdy dodatkowo dostarczony tekst (nowy lub po korekcie), szczególnie jeśli dostarczony był on poprez pocztę e-mail lub w innym źródle podatnym na niestaranność składu.
- Zażądaj, aby korektorzy lub redaktorzy techniczni zaznaczali podwójne spacje jako błędy.
- Sprawdź dwa razy zanim wyślesz pracę do druku lub umieścisz ją na stronie www. Łatwo jest przeoczyć dodatkową spację podczas składu tekstu lecz i tak ktoś ją później dostrzeże... :-(
Autor oryginału: Ilene Strizver |
|