KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Jaki jest sens systemu punktowego, w którym 24 punkty nie zawsze równają się 24 punktom? Hmm, system ten nie jest bezsensowny lecz wymaga pewnego wyjaśnienia.

Co to są punkty?
System stosowania skali punktowej do określania wielkości stopnia pisma jest wciąż standardową metodą określania rozmiaru czcionek i wielkości znaków w fontach. Powstał wieki temu, kiedy to punkty odnosiły się do wielkości metalowego korpusu fizycznej czcionki noszącego poszczególne znaki. Skoro każdy rozmiar kroju musiał być wycinany indywidualnie, rozmiar punktowy był określany przez odległość między najwyższym wydłużeniem górnym a najniższym wydłużeniem dolnym liter alfabetu - plus odrobinę więcej.

 

System punktowy jest używany do dzisiaj, chociaż w fontach cyfrowych oryginalne determinujące czynniki (wydłużenia górne i dolne) nie są ściśle przestrzegane.
W druku, 72 punkty to około jednego cala. Czy to oznacza, że wszystkie teksty składane w 72 punktach wyglądają podobnie pod względem wielkości? Absolutnie nie! Oto dlaczego: rzeczywisty wygląd fontu w poszczególnej wielkości zależy od wielkości jego wydłużeń górnych, dolnych i wysokości litery x. Dlatego też, projekt fontu z wysokim x i krótkimi wydłużeniami górnymi i dolnymi zwykle będzie wydawać się większy, niż ten z cechami przeciwnymi.



Obydwa tu pokazane teksty (Bernhard Modern i Ventora) są złożone w 14/17 punktach. Zauważ, że różnice w wielkości wydłużeń górnych i dolnych oraz wysokości x, mają wpływ na to jak „duży” wydaje się font.

 

Wybór wielkości fontu
Ponieważ rozmiar punktowy fontu nie pozwala powiedzieć wszystkiego o tym, jak duży będzie wydawać się dany font, dokonaj wyboru rozmiaru kroju pisma optycznie. To znaczy, niech decydują Twoje oczy a nie wartość liczbowa stopnia pisma. Ponawiaj optyczny proces decyzyjny przy każdej zmianie fontu, czy to gdy w grę wchodzą podtytuły, podpisy, długie cytowane fragmenty, czy potrzeby innego użycia. Jest to szczególnie ważne dla tekstu głównego gdzie rozmiar mocno determinuje czytelność.

Podczas przygotowania pracy do druku, zawsze obejrzyj wydrukowane próbki tekstu przed ustaleniem ostatecznego rozmiaru wielkości stosowanego fontu. Dlaczego? Niska rozdzielczość monitora komputerowego nie pozwala na wyświetlenie fontów wystarczająco dokładnie dla podjęcia tej ważnej decyzji!

UWAGA: Na stronach internetowych, wysokość określana wielkością w punktach nie jest ustalona na stałe, tak jak ma to miejsce w druku, ale zależy od rozdzielczości monitora oraz  ustawień przeglądarki. Mimo to, występują te same stosunkowe różnice między fontami.

Autor oryginału: Ilene Strizver