Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że cyfra „1” w większości tekstów posiada więcej wolnego miejsca wokół siebie? Jest to najbardziej widoczne gdy „1” znajduje się w otoczeniu innych cyfr, jak w przypadku dat, czy numerów telefonu. Czy zastanawiałeś się dlaczego tak jest? Właśnie dlatego, że większość cyfr w krojach tekstowych jest typu „tabelarycznego”.
|
U góry: Cyfry proporcjonalne nie są wyrównane w pionie więc są nieużyteczne w tabelach i zestawieniach.
Poniżej: Wszystkie cyfry tabelaryczne posiadają tę samą szerokość pola znaku i bezbłędnie się ustawiają w pionowych kolumnach. |
Cyfry są tabelarycznymi wtedy, kiedy każda z nich posiada jednakową szerokość (co obejmuje szerokość samego znaku plus biały obszar z jego obydwu stron). Spacjowanie tabelaryczne (również określane jako „monospacing”) pozwala na dokładne pionowe ustawienie cyfr pod sobą w tabelach, zestawieniach finansowych i innych kolumnach danych z cyframi. Cyfry tabelaryczne to z reguły cyfry liniowe - jednolite względem linii pisma w wysokości równej wersalikom. Okazjonalnie również jako tabelaryczne możemy też spotykać cyfry „old style” czyli cyfry „nautyczne” (cyfry „old style” nazywane są też cyframi nie-liniowymi lub skaczącymi).
|
U góry: Font ITC Batak oferuje cyfry proporcjonalne z jeszcze większym spacjowaniem.
Poniżej: Font Univers Cond jest fontem tekstowym z cyframi tabelarycznymi. Zwróć uwagę na dodatkowe światło wokół „1”. |
Z drugiej strony wiekszość fontów do zastosowań graficznych zwykle zawiera cyfry proporcjonalne. Na ich całkowitą szerokość składa się szerokości poszczególnej cyfry plus niewielkiej ilości białego pola wokół niej. Tak więc na przykład cyfra „8” jest szersza od cyfry „1”. Cyfry proporcjonalne występują jako liniowe lub nie-liniowe. W każdym przypadku ich różnorodne szerokości dają zmienność w ich odcieniu i odbieranej przez odbiorcę szarości tekstu właśnie najbardziej dla cyfry „1”. Cyfry proporcjonalne nie są przewidziane do użycia w zestawieniach i tabelach gdyż nie ustawiają się dokładnie w pionowych kolumnach.
Kiedy decydujemy o wyborze fontu dla danej pracy, trzeba pomyśleć jak będą one tam używane i czy wybrany font zapewnia właściwe cyfry. Podczas gdy jest stosunkowo łatwo poprawić kerning dla cyfry „1” w tekście, jest prawie niemożliwe aby uzyskać pionowe wyrównanie dla cyfr proporcjonalnych w zestawieniach finansowych.
|
Niektóre fonty OpenType zawierają cyfry proporcjonalne oraz tabelaryczne w obu wersjach liniowej i nautycznej. |
Dla maksymalnej uniwersalności rozważ użycie fontów w formacie Opentype, które są coraz bardziej dostępne z różnych oficyn typograficznych. Ten najnowszy format często zawiera zarówno zestawy cyfr proporcjonalnych i tabelarycznych - oba zarówno w odmianie liniowej i nie-liniowej. Wymaga to jednak użycia takiej aplikacji, która umożliwia korzystanie z tej funkcji zmiany cyfr - korzystanie z OpenType „features” czyli z zaawansowanych funkcji zecerskich.
Autor oryginału: Ilene Strizver |