KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Rodzina fontów Akko™ jest pierwszym projektem typografa Akira Kobayashi po dość długiej przerwie - lecz było warto czekać...

W swojej dotychczasowej karierze Kobayashi tworzył projekty dla takich domów typograficznych jak Adobe, ITC, FontFont, Linotype and TypeBox. Wiosną roku 2001 dołączył do zespołu firmy Linotype i jako kierownik typograficzny przez następne parę lat współpracował z Adrianem Frutiger i Hermannem Zapf nad morernizacją oraz wznowieniami ich wcześniejszych projektów. Umiejętności Akiry Kobayashi oraz jego wrażliwość projektowania przyczyniły się do sukcesu tych krojów a jego twórcza sprawność miała głęboki wpływ na projekty - ale produkt końcowy nie był całkowicie jego.

Wyobraźmy sobie przemysłowy krój typu Isonorm™. Teraz wymieszajmy go z organicznym wzorem typu rodziny fontów Cooper Black™. To był pomysł fuzji tych dwóch koncepcji projektowych, które zainspirowały Kobayashi do opracowania fontu Akko.

„Mój Pomysł polegał na stworzeniu fontu bezszeryfowego z efektem typu miękkiego rysunku” - mówi Kobayashi. „Stąd pomysł przekształcił się w dwie rodziny, solidny i zorganizowany bezszeryfowy krój Akko i miękki i przyjazny Akko Rounded”.

Rodzina fontów Akko dostępna jest w sześciu grubościach od bardzo cienkiej Thin aż do bardzo grubej Black - każdą z uzupełniającą ją kursywą. Fonty są dostępne w formacie OpenType™ Pro, pozwalającym na automatyczne wstawienie kapitalików, ligatur i znaków alternatywnych. Fonty Pro oferują rozszerzony zestaw znaków zawierający akcenty większości krajów Europy Środkowej i Centralnej (w tym polskie).