KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


W dniu, w którym Ottmar Mergenthaler zademonstrował pierwszą maszynę odlewającą z ołowiu całe wiersze tekstu, a miało to miejsce w siedzibie New York Tribune w 1886 roku, główny wydawca, niejaki Whitelaw Reid był zachwycony:
„Ottmar” - powiedział - „you've cast a line of type” („odlałeś linijkę tekstu”).

Linotype Library - firma z długą tradycją

Słowa wydawcy stały się kanwą nazwy firmy i naznaczyły początek pełnej sukcesów historii Linotype. Cztery lata później ten pomysłowy wynalazca założył Mergenthaler Linotype Company. Nie mógł wtedy wiedzieć, że po z górą stu latach prosperującego biznesu, Linotype Library (obecnie filia Heidelberger Druckmaschinen AG) będzie podążała jego śladami.

Dzisiaj Linotype Library ma jedną z największych na świecie bibliotek czcionek oferującą ponad 4000 wysokiej jakości odmian krojów pism. Linotype Library stawia sobie za cel bycie partnerem dla projektantów i typografów, popiera globalny transfer myśli technicznej i otwartą wymianę idei i informacji w dziedzinie typografii.

 Ambitny i wykwalifikowany zespół pracowników Linotype Library robi wszystko aby sprostać tym zadaniom i wprowadzić je w życie. Czcionki z biblioteki, z ich rewolucyjnymi pomysłami jeszcze z czasów składu za pomocą odlewania w metalu (tzw. składu gorącego), nie są już dziś dostępne jedynie elicie. Czcionki stały się popularnym narzędziem komunikacji graficznej i wizualnej.

Wiele spośród najważniejszych i międzynarodowo uznanych czcionek pochodzi z Linotype Library i jej poprzedniczek. Oryginalne czcionki, które można dziś znaleźć w każdym komputerze PC w postaci czcionek postscriptowych, są licencjonowane właśnie z jej ogromnej biblioteki.

Biblioteka firmy Linotype Library jest jedną z największych bibliotek czcionek na świecie. Wielka rola jaką obecnie odgrywają czcionki oraz sumienność i kreatywność światowej sławy projektantów czcionek sprawiły, że Linotype Library stała się centrum zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego, innowacyjnego wzornictwa typograficznego.

Linotype - polskie fonty