KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Firma Elsner+Flake została założona w Hamburgu w Niemczech, w marcu 1996 roku przez Veronikę Elsner and Günthera Flake, którzy już przez około 10 lat pracowali jako niezależni projektanci. Zajmowali się głównie tworzeniem krojów pism, typografią, dygitalizacją krojów pism i znaków graficznych.
Głównym ich celem jest powiększanie stale rosnącego zbioru fontów. Obecnie, na bibliotekę Elsner+Flake, reprezentowaną i rozpoznawaną szeroko w świecie składa się ponad 2,500 fontów, dostępnych w formatach Mac PostScript, PC PostScript oraz PC Truetype.

Niektórymi z bardziej znanych opracowań typograficznych firmy Elsner+Flake są:
- bezszeryfowy krój Today Sans (Volker Küster)
- Lucida Bright (Bigelow & Holmes)
- Swift (Gerard Unger)
oraz krój, który Hermann Zapf uważa za lepszy krój od swojego Palatino
- Zapf Renaissance.

Poza powyższymi, bardzo poważnymi projektami warto zwrócić uwagę na „lżejsze” gatunkowo fonty, takie jak np. EF Aliens.

Jakościowa różnica w typografii

Przy dygitalizacji krojów pism Elsner+Flake unika stosowania wersji stworzonych automatycznie - cyfrowo. Wszystkie italiki są wersjami oryginalnych kursyw. Wersje tekstowe i tytułowe posiadają tę samą wielkość wersalików i zawierają ten sam rozkład znaków. Bogaty zestaw par kernigowych gwarantuje dokładne pozycjonowanie i odwzorowanie znaków i zapewnia wysoką czytelność.
Akcenty na wersalikami i literami tekstowymi są również oddzielnie projektowane. W wielu rodzinach stworzono również odmiany z kapitalikami i cyframi nautycznymi. Obecnie coraz większa liczba odmian posiada zaprojektowany znak Euro, oczywiście zgodnie z oryginalnym projektem fontu.

Firma Elsner+Flake współpracuje z ponad 35 partnerami z całego świata.

Elsner Flake - polskie fonty