KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Firma Azalea Software, Inc. opracowuje fonty kodów kreskowych oraz tworzy inne oprogramowanie wspomagające. Używając oprogramowania Azalea można uzyskać kody typu EAN, PDF417, Code 39, UPC, Code 128, Interleaved 2 of 5, i inne, wprost z Twoich ulubionych aplikacji systemu MS Windows czy Macintosh.
Prezentowane poniżej fonty do towrzenia kodów kreskowych są dostarczane w dwóch formatach TrueType oraz Type 1 (PostScript). Przy użyciu dołączonego oprogramowania można tworzyć kody kreskowe „luzem” albo można włączać kod źródłowy budujący kody kreskowe do aplikacji. Oba te sposoby pozwalają na stworzenie i wydruk wysokiej jakości kodów. Aby się dowiedzieć więcej na temat kodów kreskowych, fontów OCR, technologii rozpoznawania kodów, proponujemy przeczytanie działu FAQ (pytania i odpowiedzi).
Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla początkujących jak i specjalistów.

 

Wielu użytkowników chciałoby generować kody wprost z wykorzystywanej aplikacji (bazy danych, arkusza kalkulacyjnego lub innych). Tworzone w ten sposób kody dodają nowej funkcjonalności do istniejących już programów, jak i tych tworzonych na specjalne potrzeby. Dostarczane przez producenta kody źródłowe pomogą w połączeniu naszych fontów z Państwa aplikacjami. Kod źródłowy występuje w postaci funkcji lub kodu programu. Dodaje on odpowiednie bity (start / stop) w kodzie kreskowym, obliczają cyfrę kontrolną i zapewnia odpowiednie kodowanie znaków w fontach.
Wystarczy dostarczyć załączonym funkcjom dane wejściowe a następnie sformatować wynik poprzez użycie dostarczonego fontu.
W większości przypadków nie można bezpośrednio zamienić pola znakowego np. w bazie danych na font kodu paskowego i oczekiwać poprawnego wyniku po zeskanowaniu. Należy stworzyć odpowiednio przygotowany ciąg znaków. Używanie kodów źródłowych zapewnia poprawne tworzenie kodu za każdym razem. Prawdopodobnie najbardziej poszukiwanym przykładem kodu źródłowego (i najczęściej poszukiwanym) jest kod typu User Function Library (UFL) dla Crystal Reports. Jeśli używają Państwo popularnego generatora raportów firmy Seagate Software, jest to z pewnością najłatwiejszy sposób na wykorzystanie fontów kodów kreskowych. Opisywane tu kody źródłowe można podzielić na dwie kategorie: funkcje w języku źródłowym oraz dodatki programowe. Dodatki programowe - występują w formacie Microsoft Access oraz Microsoft Excel. Funkcje - są implementacją źródłową napisaną w języku Microsoft Visual Basic oraz C. Dodatki programowe mogą być dołączane do Twoich projektów, natomiast funkcje przyjmują na wejściu dane i zwracają ciąg znaków, który po zamianie na odpowiedni font stworzą właściwy kod kreskowy. Do podrania są również pliki ActiveX DLL napisane w Visual Basic.

Stworzone przez firmę Azalea pakiety oprogramowania zawierają fonty zarówno w formacie TrueType jak i PostScript (Type 1).
Aby stworzyć tylko parę kodów najlepiej jest użyć dołączonej do fontów aplikacji. W przypadku potrzeby tworzenia większej ilości kodów, proponujemy połączyć otrzymane fonty ze swoją aplikacją dzięki kodom źródłowym. W każdym przypadku otrzymasz wysokiej jakości kody łatwo i przyjemnie. Oferowane zestawy fontów pogrupowane są według ich symboliki i typu tworzonych kodów kreskowych. Na przykład, pakiet C39Tools służy do generowania kodu typu 39, pakiet C128Tools tworzy kod 128, a zestaw UPSTools tworzy kody UPC, EAN, Bookland oraz ISSN, itd. Aby dowiedzieć się więcej o konkretnym produkcie, klikinij na jego nazwę poniżej.

Nazwa pakietu Link do pliku PDF Zastosowanie
PDF417 Azalea PDF417 dwuwymiarowe kody PDF417
Kod 39 C39Tools katalogi, transport, identyfikacja
Kod 128 C128Tools katalogi, transport
UPC, EAN, JAN, ISBN, ISSN UPCTools opakowania, handel detaliczny
(art. spożywcze, książki, CD)
Interleaved 2 z 5 I2of5Tools transport, identyfikacja klientów
POSTNET POSTools kody pocztowe USA
Codabar Codabar niezawodny kod ogólnego stosowania
(handel, biblioteki, banki krwi, obsługa zleceń)
MSI-Plessey MSI-Plessey font numeryczny (0-9)
(magazynowanie, systemy ewidencji i identyfikacji)
2 z 5 2 z 5 non-interleaved
OCR-A/OCR-B OCR-A TD OCR-B fonty alfanumeryczne

Przy tworzeniu niewielkiej ilości kodów kreskowych najczęściej wystarcza posługiwanie się aplikacją dołączoną do fontów. Dodaje ona odpowiednie bity (start / stop) w kodzie kreskowym, oblicza cyfrę kontrolną i zapewnia odpowiednie kodowanie znaków w fontach. Wystarczy więc skopiować wynikowy ciąg znaków poprzez schowek do używanego programu końcowego a następnie zamienić na właściwy font z reprezentacją kodu kreskowgo. Otrzymamy na ekranie poprawny kod który można wydrukawć lub w zależności od potrzeb zamienić na plik EPS. Duża liczba fontów z kodami dostarczana jest w różnych wariantach. Z cyframi arabskimi pod kreskami lub bez a także, co ma duże znaczenia przy stosowaniu różnych technologii drukowania, w odmianach lekko pocienionych. Używa się ich przy tworzeniu kodów na opakowania drukowanych np. technologią fleksograficzną. Z powodu małej chłonności podłoża farba rozleawa się i kreski stają się grubsze.
Jeśli wystąpi potrzeba użycia fontów w swoich własnych aplikacjach czy bazach danych producent udostępnia sporą ilość kodów źródłowych gotowych do przeprowadzenia odpowiednich prób. Kody te mogą być użyte w załączonej wersji lub służyć za punkt wyjściowy do dalszych modyfikacji. Dostarczane przez producenta fonty i oprogramowanie posiadają podstawową licencję do używania na pojedynczym komputerze. Dostępne są specjalne licencje wielostanowiskowe a także zniżki ilościowe.