KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Składanie tekstów oznacza wybieranie i komponowanie grup znaków, ale nie wszystkie z tych znaków muszą być częścią alfabetu. „Dingbaty” są nietypograficznymi elementami, które mogą wzbogacić Twoją pracę poprzez wprowadzenie dodatkowej różnorodności i funkcjonalności.



Słowo dingbat (piktogram, znak ozdobny) jest czasami używane (w języku angielskim) na określenie osoby ułomnej psychicznie, niemniej jednak w typograficznym rozumieniu „dingbaty” stoją twardo na ziemi. Dingbat jest elementem dekoracyjnym dostępnym w formie fontu.

Piktogramy te mogą być graficznymi elelementami takimi jak kwadraty, trójkąty, serca, ptaszki, rozetki, błyskawice, strzałki czy gwiazdki. Mogą być również małymi ilustracjami czegokolwiek co można sobie wyobrazić: palca wskazującego, ołówka, nożyczek.

Piktogramy są odpowiednie zarówno do stosowania na wydrukach jak i w sieci i mogą wzbogacić wizualną komunikację na wiele sposobów.

Użyj ich jako:

  • wyróżników (spróbuj kwadratów, odwróconych trójkątów lub ptaszków)
  • separatorów akapitów
  • znaków końca artykułu
  • elementów ramki (przy łańcuchowym połączeniu ze sobą)
  • pól wyboru na formularzach i ankietach
  • przyciągających wzrok symboli oznaczających adresy e-mail'owe, numery telefonów i faksów itp.
  • logo (w powiązaniu z literą)
  • elementów czysto dekoracyjnych

Piktogramy mogą być powiększane, cieniowane (poprzez ich zamianę na krzywe i pokolorowanie), odbijane i odwracane.

Czyż nie są wszechstronne?

Najbardziej znanym fontem z piktogramami jest ITC Zapf Dingbats zaprojektowany przez Hermana Zapf'a. Font ten jest dostarczany razem z większością nowych komputerów, drukarek i z wieloma programami i dlatego jest łatwo dostępny dla prawie wszystkich użytkowników komputerów.

Wiele wspaniałych i różnorodnych fontów z piktogramami jest dostępnych komercyjnie jak również bezpłatnie jako freeware. Jednakże fonty te mogą powodować uzależnienie. Jeżli zaczniesz się posługiwać piktogramami, nigdy nie będziesz miał dość tych praktycznych, śmiesznych znaczków.

Autor oryginału: Ilene Strizver