KENTYPE logo Zamówienie Partnerzy Poradnik O firmie Fonty
spacer
 
 
 


Odlewnia czcionek H. Berthold, znana z wytwarzania wysokiej jakości krojów pism, została założona w 1858 roku w Berlinie przez Hermanna Bertholda. W 1918 roku odlewnia ta była największą na świecie, z siedzibami w Stuttgarcie, Sankt Petersburgu, Lipsku, Rydze, Budapeszcie i Wiedniu. Po II Wojnie Światowej Berthold aktywnie rozwijał własne urządzenia składu tekstu: w latach pięćdziesiątych, Berthold zaprezentował swoją pierwszą maszynę do fotoskładu - Diatype, a w latach sześćdziesiątych Berthold przedstawił Diatronic, jego pierwszy sterowany klawiaturowo fotoskład do produkcji masowej.
Rozwijając przedsiębiorczą aktywność w dziedzinie własnego sprzętu do składu tekstu, Berthold opracowywał wysokiej jakości czcionki. Spośród najbardziej znanych rodzin czcionek produkcji H. Bertholda jest niewątpliwie (wydany w 1896) Akzidenz-Grotesk, zwany ojcem wszystkich czcionek bezszeryfowych.

W XX wieku, Berthold stworzył „Berthold Exklusiv Collection” - kolekcję fontów zaprojektowaną wyłącznie dla Bertholda przez wybitnych projektantów. Günter Gerhard Lange, znany mistrz, zaczął współpracę z Bertholdem mniej więcej w tym samym czasie gdy ten wprowadzał fotoskład. Jako dyrektor artystyczny w latach 1961-1990, Lange był odpowiedzialny za kreatywność, drobiazgowe standardy produkcji oraz dbałość o jakość co znalazło potwierdzenie w każdym z fontów Berthold Exklusivs. W 1991 roku Bernd Möllenstädt zastąpił Langego na stanowisku dyrektora działu czcionek Berthold Exklusiv Collection i kontynuował tradycje Langego podczas kierowania digitalizacją Berthold Exklusivs.

W roku 1997 Berthold Types, firma z Chicago, nabyła wszelkie prawa autorskie, prawa do znaków towarowych i wzorów związanych z Berthold Exklusiv Collection. Aż do śmierci w 2008 roku Günter Gerhard Lange pozostawał jako wyłączny doradca artystyczny dla Berthold Types Limited, gdzie w dalszym ciągu rozwijał i projektował nowe kroje Berthold.

Berthold Types kontynuuje tradycję ....

Berthold - polskie fonty